13 Ocak 2010

Kötü Bir Konuşmacı

Hasbelkader bir canlı yayında bloglar hakkında konuştum. Yakın zamanda da canlı yayın kaydını izledim. Açıkcası keşke izlemez olaydım; konuşma özürlü olduğumu bilmiyordum :(

Cümlelerim yarım yamalak idi; düşüncelerim daldan dala geçiyordu. Oysa ki söyleyecek çok şeyim vardı.

Birkaç gün boyunca durumum hakkımda oldukça düşündüm. Neden böyle olduğu, canımı çok sıktı. Konuşma özürlü olmak isteyeceğim son şeydi.

Sonunda oldukça makul bir açıklama buldum :)

Ben konuşurken düşünüyorum. Hatta içimden kendi kendime konuşmak veya hayali konuşmalar yapmak her zaman iyi fikirler bulmamı sağlamıyor mu?

O gün hiçbir hazırlık yapmadan gittiğimden, konuşurken düşünüyor ve aklıma gelenleri sıralıyordum. Stres altında olduğum için de oldukça fazla şey aklıma geliyor ve birini tam bitirmeden diğerine, ondan da başka bir lafa atlıyordum. Bu bazen daha iyi nasıl söylerim, daha iyi nasıl ifade ederim şeklinde olduğundan aynı şeyleri tekrarlıyordum.

Benim çokça söylediğim bir laf vardır: "İnsan en büyük kendini aldatandır." Benim durumum da böyle bir şey olabilir ama en azından rahatlamış oldum. Kaç gündür iyice seyrekleşmiş saçlarım ve kocaman olmuş yüzüm kendimden nefret ettirmeye başlamıştı.

5 yorum:

İsmail Erdemir dedi ki...

Yazının baş tarafını okurken bende alt tarafta senin söylediklerin aklıma geldi.
Canlı yayını başından sonuna kadar izlemiş biri olarak bence konuşmaların kötü değildi. Hatta ilk defa canlı yanına çıkmış biri olarak oldukça rahat da bir izlenim veriyordu.
Bloglar hakkında o kadar çok söyleyecek şeyin olunca haliyle kısa zamana sığdırmak zor oldu hatta sığmadı.

Ali dedi ki...

Bilmiyorum :(

Mine Yaman dedi ki...

Çok güzel bir tespit...
Aynı şekilde konuşurken aklımdan binlerce şey aynı anda geçtiğinden ya söyleyeceğimi unutmam ya da cümlelerimi toparlayamamam normalmiş demek :)
O yüzden yazarken daha başarılı oluyor olabilir miyiz? Toparlamaya daha çok vakit olduğundan..

Sen ne dersen de, kendini sert eleştirdiğini düşünüyorum, ben dinlemedim ama eminim başarılı bir sunum olmuştur. Böyle yazan, böyle konuşan biri sunumda konuşamamış olamaz..

Sevgiler,
Mine

Ali dedi ki...

Gerçekten bilmiyorum :(

Ama karar verebilmeniz icin burada veya da yapmayi dusundugum podcast sayfasinda yayimlayacagim :)

Ismail ve Minecim

Tesekkur ederim.

ssalibaz dedi ki...

Ali,biliyorsun o programla ilgili yorumumu bizzat sana yapmistim..Benim taktigi dene herseyden bahsetmek yerine konuya bir acidan yaklasip kelime bombardimanina tutarsan karsi tarafi kendi perspektifinde tutabilirsin.Karsi taraf konusurken mimiklerinle onun dikkatini cekebilmelisin.konu senin acini kaybetmeye baslasiyinca karsi tarafa hakli oldu izlenimini vererek tekrar dogru acina cekebilmelisin..herzaman kontrol sende olmali.oturum yoneticisin konuyu toprlamasina fazla firsat vermeyeceksin..Bunari yaparken asla kendini sinirlamamalisinki cumlelerin hedefini vurabilsin..

Onemli olan sana deger verilip gorusune basvurulmasidir..sen konusamamanla deger yitirmezsin ama karsi tarafada deger katamazsin..
hicbir konu tamamiyla sinirlandirilmis bir zaman diliminde ifede edilemez.neyse fazla konustum..