06 Ocak 2010

Bedava Su veya Ücretli Hava

Forbes 2010 Ocak sayısında "Su, Her Yer Su" başlıklı yazıyı okuyunca, suyu hala bedava kullanan ülkelerin olduğunu öğrendim. Özetle yazı şunu söylüyor: Devlet tarafından su arzı sübvanse edildiği, sürece temiz su kaynaklarının sürdürülebilirliği olanaksız.

Türkiye'de ise biz suya ciddi para ödüyoruz. Bildiğim kadarı ile de İstanbul'da kayıp su oranını azaltmak için büyük yatırımlar yapılıyor. Konu bizi pek ilgilendirmiyor gibi.

Ancak yazıda dikkat çeken bir başka detay var: Suyun bir insan hakkı olduğunu ve bedava olmasının gerektiğini söyleyen bir lobiden bahsetmişler.

Buna katılmıyorum. Ortak veya bedava olan şey dikkatli ve tutumlu kullanılmayacağını düşünüyorum. Hatta bu noktadan biraz daha ileri giderek, havanın da paralı olması gerektiğini söyleyebilirim. Elbette devlet gelirlerinin çarçur edilmediği gelir adaletinin sağlandığı bir yönetim altında.

Not: Bu kadar yazdıktan sonra Orhan Veli'nin şiirini paylaşmadan olur mu?
Bedava yaşıyoruz, bedava;
Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;
Yağmur çamur bedava;
Otomobillerin dışı,
Sinemaların kapısı,
Camekânlar bedava;
Peynir ekmek değil ama
Acı su bedava;
Kelle fiyatına hürriyet,
Esirlik bedava;
Bedava yaşıyoruz, bedava
.

2 yorum:

Taner Yunusoğlu dedi ki...

Ali Bey,

Mirim siz kapitalist zihniyetin esiri olmuşsunuz. Sizi maliye bakanı yaparsalar Türkiye bütçesi ilk defa fazla verir. Size Kızılderililer üzerinde araştırma yapmanızı salık veriyorum, zira bizim Kızılderililer'den öğrenecek çok şeyimiz var.

Saygılarımla;
T.Y.

ssalibaz dedi ki...

Gurusune katilmamakla limitli bedavadan yanayim.Bir insanin gunluk minimum su tuketimi belirlenmeli ve bu miktar dikkate alinarak fazlasi ucretlendirilmelidir..mesela su tuketimi 100 M3 olsun bu kisim ucretsiz olarak verilmelidir. bir ust limit daha konulmalidirki bu 200 m3 ise bunu asiminda ise agir bir fiyat tarifesi uygulanip bu paranin cevre uygulamalarinda kullanilmasina taraftarim.