07 Eylül 2009

Kindle, Pecya ve idefix.com

Övünmek gibi olmasın ama biraz fazlaca kitabım var :)

Evde okumadığım çok sayıda kitap olmasına rağmen, sayısını her geçen gün arttırma takıntım devam ediyor. Buna sebep olanlardan biri de Sami'dir. Yıllar önce bir sözü beni kitaplar konusunda deli gibi satın almaya itti. Çok iyi etti :)

Elbette kitap sayısının artması ile evdeki kitaplıklar önce çift sıra dizilmeye başladı. Zamanla da yerlere kitap yığma şeklinde istiflenme devam etti ve ediyor.

Oysa bu çağda olması gereken e-kitap. Düşününce tüm kütüphanemi çantamda taşımak; ne kadar güzel. Ayrıca eskime, yırtılma gibi bir derdim de olmayacak. Hatta milletin ver şu kitabı geri getiririm gibi lafları tarih olacak. Biliyorum müzmin muhalifler hemen yok kitap kokusu, yok elimde tutmak gibi teraneler dillendireceklerdir -hatta bana çok anlattılar- ama siz de beni gibi yapın, boşverin o gerici ve doğa düşmanlarını :)

E-kitap okuyucu cihazlar konusunda birçok örnek olmasına rağmen gerçekte ise tek bir cihaz tanıyorum: amazon.com'un Kindle'i.

Ben Kindle'i gördüm ve o an vuruldum. Benim de olmalı, benim de olmalı diye sayıklamaya başladım. Hatta Avrupa'da bir ayağı olan dostlar vasıtası ile almayı bile düşündüm. Hala niyetim var.

Ancak bu noktada asıl meselenin Türkçe kitapların e-kitap olarak satılması olduğunu önemli dile getireyim. Biraz araştırma yapınca idefix.com'dan iyi haberler var. 2010'da e-kitap satışı yapacağını burada yazdılar. Başka bir site de TÜBİTAK'tan Ar-Ge Hibe Desteği almaya hak kazanmış bir projede olan pecya.com. Onlar da zaman içinde e-kitap okuyucuları için satın almayı kolaylaştıracak yapıları kuracaklarını inanıyorum. Pecya.com ayrıca detaylı olarak yazmam gereken bir site ama şimdilik sadece duyurmuş olayım.

Ben Kindle olmasa da onun gibi tüm kitaplarımı her yerde taşıyabileceğim bir cihaz ve içini kolaylıkla Türkçe kitaplarla, dergilerle ve gazetelerle doldurabileceğim siteler istiyorum :) Başka bir derdim de böylece son bulmuş olacak: kütüphanemi görünce, bunların hepsini okudun mu diyenlerden de kurtulmuş olacağım.

12 yorum:

Taner Yunusoğlu dedi ki...

Ali Bey,
Bu şeytan icadı kindle teranesine kesinlikle karşıyım. Bu gibi aletler toplumumuza ve gençliğimize bırakın kitabı sevdirmeyi, kitaptan daha da uzaklaştırmaktadır. Kitap okumayı seven bir insan nasıl doğa düşmanı olabilir? Ormanlarımızı yokeden kitaplar için kesilen birkaç kurumuş ağaç değil, hesapsız yapılaşma ve orman yangınlarıdır. Ayrıca benim gibi kitap alırken beğendiği kitabı karıştırmayı seven, kitapta beğendiği cümlelerin altını çizenlere ne gibi bir alternatif sunuyorsunuz? Bu gibi "yenilikçi" icatlar toplumumuzu geriye götürmekle kalmayıp bir takım çıkar çevrelerine rant kapısı oluşturmaktadır. Sizin de bu tuzağa düşmüş olmanız beni ziyadesiyle üzmüştür.
Saygılarımla,
T.Y.

Onur ÖZÇELİK dedi ki...

Alanımla ilgili kitapları bilgisayar başında okurken gözlerim yoruluyor. Bu yüzden teknik kitaplar için böyle bir elektronik okuyucu benim için işlevsel değil. Fakat okuma kitapları için kullanabileceğimi düşünüyorum. Aynı zamanda maliyeti düşürmesi,kitaba ulaşımı kolaytırması açısından uygun benim için.

Adsız dedi ki...

Kitaplarla romansını fiziksel açıdan tamamen tamamlamış kişiler için Kindle, ve benzeri elektronik okuma ünitelerinin yaygınlaşması şart... diliyorum idefix hem elektronik format kitaplar ve hatta bir elektronik okuma cihazıyla hızla giriş yapar ülkemizde. Bunu sadece bir okuyucu olarak değil, aynı zamanda kitap yayıncısı olarak da söylüyorum. Kalbim Kindle'da, Sony Reader'da kaldı!..

Ali Saglam dedi ki...

@thehanginggardens
"Kitaplarla romansını fiziksel açıdan tamamen tamamlamış kişiler" ne güzel bir söyleyiş.

Bilmiyorum ama belki de sadece bizim toplumumuzda kitaplarla yaşanan romans çok özel bir durum arzediyor: Ne çok yakın durulmasını isteriz, ne de çok uzak; çocuk okusun deriz, fazlaca okumaya başlayınca: kafayı mı yemek istiyorsun, okuyanlara ne oldu, oku oku nereye kadar...

Mutlu Suner dedi ki...

Birkaç aydır Kindle kullanıyorum. Mükemmel bir icat.
1- Gözleri hiç yormuyor. Standart ekran gibi degil. Hatta kitaptan bile daha az yoruyor.
2- Pili uzun süre gidiyor. Çünkü kitabı okurken degil sadece sayfa cevirirken pil yakıyor.
3- Yüzlerce kitap elinizin altında, istediğiniz yere gidin.
4- Kitaplarımı nerede saklasam derdi bitiyor.
5- Taner Bey demiş ki, altı nasıl çizilecek? Kindle altını çizdiriyor, üzerine not aldırıyor, inanılır gibi degil. Kitabın sonunda notlarımı göster diyorsunuz ve anında çıkıyor bu notlar. Klavye de bu iş için zaten.
6- Bilmediginiz bir kelimenin üstüne gelin, altta anında sözlük anlamı çıkıyor. Daha önce üşendigim kelimelere artık buradan bakıyorum.
7- Sampler olarak kitabın ufak bir kısmını bedava veriyorlar. Böylece okuyup begenirseniz alıyorsunuz.
8- Kitapların fiyatları düştü. Yeni cıkan kitaplar 20 dolar civarıyken, şimdi 9.99 dolar olarak kaldı.
9- Zaten azalan ağaçlarının kesilmesi azalacak. Yani çevreye büyük katkı olacak.
O kadar seviyorum ki Kindle'ımı, geçen gün biryerde unuttum sandım, çok ama çok üzüldüm. Çok kolay alışılıyor. Yatarken okuması da daha kolay, kolunuz yorulmuyor.

Bizim gibi ülke için dezavantajlar var tabii: Birtakım ekmek kapılarının kapanması, elden ele kitap gezidrelemeyecek olması, kitap severlerin kitaba elleyemeyecek olması bunlar da dezavantajları.

Ali Saglam dedi ki...

Mutlu Hanım
"Bizim gibi ülke için dezavantajlar var tabii: Birtakım ekmek kapılarının kapanması, elden ele kitap gezidrelemeyecek olması, kitap severlerin kitaba elleyemeyecek olması bunlar da dezavantajları."

Bu dezavantajlar bizim her işimizde, her yeniliğimizde karşımızı çıkıyor ama yılmak yok.

Avantajları ne güzel listelemişsiniz. Teşekkür ederim.

ssalibaz dedi ki...

Ali VIrginStorede dedigin aletten bir tane sergi olarak telefon reyonunda duruyor ama hic merak edipte fiyatina bakma zahmetine girmedim..Biliyorsun hayatimda bitirdigim roman sayisi bir elin parmak sayisini gecmez..O yuzden benim ilgi alanim disinda ama bu yazidan sonra senin icin arastiracagim..Ozellikle ebaydan

ssalibaz dedi ki...

sony prs-505 nasil???
http://cgi.ebay.fr/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250501651609&fromMakeTrack=true&ssPageName=VIP:watchlink:top:fr#ht_500wt_1182

Ali Saglam dedi ki...

Sami
0rada satilan urunun ingilizce destegi ne durumdadır?

Burada 700 TL fiyat bicenler var.

burcak dedi ki...

Kindle'ı alırken acaba kitabın yerini alabilir mi demiştim? Şimdi ise normal kitap okuyamıyorum.Muhteşem bir cihaz.Eskisinden çok daha fazla kitap okuyorum şimdi.Neden mi? Çünkü diğer kitabı aramak için kitapcı kitapcı gezmeme gerek kalmıyor,posta beklememe gerek kalmıyor.İstediğim kitabı alıp okumaya başlamam 1 dakika sürüyor.En önemlisi 400-700 sayfalık kitabı her zaman yanımda gezdiremiyordum.Oysa şimdi Kindle hep çantamda.Arabada giderken de sesli kitap özelliğini ( bu özelliği duyduğunuzda akıcı bir okuma beklemeyin.Kelime kelime okunuyor,duygular verilmeden ama iş görüyor.) açıp kitaba devam ediyorum.Okurken sözlükten kelimenin anlamına bakabiliyorum.Yazıları büyütebiliyorum.Kitap içinde herhangi bir kelimeyi aratabiliyorum.Üstelik içine müzik de koyabiliyorum.Ekranı aynı kitap sayfası gibi ve gözü kesinlikle yormuyor.Üstelik bir kitabı merak edip alıp almamaya emin olamadığınızda kitabın ilk bölümünü ücretsiz okuyabiliyorsunuz.7 arkadas hep beraber aldık ve aynı hesabı kullanıyoruz.Böylece birbirimizin aldığı kitapları da okuyoruz.Üstelik birbirimizin okumasını beklemeden.Tek istediğimiz Türkçe kitapların da olmasıydı.İdeefix'in bu durumu çözeceğine çok sevindim.

burcak dedi ki...

Kindle ve Sony'nin e-readerı kesinlikle kıyas kabul etmez.Sony'ninki kullanılşı değil. Şimdi bir de Barnes & Nobles çıkardı.NOOK.Çok güzel görünüyor ama birkaç kişiden önemli bir dezavantajı olduğunu duydum. Kindle'ın aksine güneş ışınında rahat okunamıyormuş. Yazın tatilde okuyamayacaksam ne anladım ben bu işten!! Yani kesinlikle kindle diyorum.

Ali dedi ki...

Aslinda aklim Nook'tan yana dönmüştü ve birkac gun icinde de elimde olacakti ama...

Idefix'den daha hareket yok. Cihaz olarak da Turkiye icin TTNET, Kindle getirebilir diye soyluyorlardi.