08 Eylül 2009

E-Kitap Konusunda Taner Bey ve Onur'a Cevap

Dün yazdığım Kindle, Pecya ve idefix.com için gelen iki yorumun öneminden dolayı yeni bir yazı olarak burada yazmak istedim.

Taner Bey'e cevabımdır:
Sizin de sevdiğinizi düşündüğüm büyük kahraman Don Kişot'un dostları, şövalye kitapları konusunda "böyle şeytan işlerinden uzak durmasını" tavsiye ediyorlardı. Hatta çözümü kitaplarını yakmakta bulmuşlardı. Bu gibi olayları statükocular her zaman büyük bir korku ile karşılarlar.

Bunun benzerlerini İslam Dünyası'nda da görebiliriz: Bir zamanlar çok yaygın olarak halkın satranç oynamasından veya evlerin damlarında güvercin yetiştiriciliğinin yaygınlaşmasından rahatsız olanlar olmuş. Buna yasaklamak getirmek istemişler.
Tüm dünya tarihinde insanın olduğu her yerde benzerlerini görmemiz mümkün olduğuna inanıyorum.

Bugün ise yaygınlaşması kısa zamanda gerçekleşecek olan e-kitapları ve okumak için kullanacağımız cihazları "şeytan icadı" olarak adlandırmak gerçekten de büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyorum.

Bahsettiğiniz teknik konular ise büyük bir ihtimalle çözülmüş durumda.

Doğa konusunda elbette kitaplar için ağaç buluruz ama başka seçeneklerimiz varken ne diye ağaçlardan kağıt yapalım ki...
Onur'a cevabımdır:
İlk başta bilgisayar ekranı ile e-kitap okuyucu cihazları birbirinden ayırmamız lazım. Kişisel olarak BlackBerry ile geceleri uyuyana kadar yatakta bir şeyler okumayı çok seviyorum. E-Kitap okuyucularının da benzer bir deneyim yaşatacağını düşünüyorum.

Hiç yorum yok: