16 Eylül 2008

Elimde Kitaplarla Kasaya Doğru

Kafamı dağıtmak için yaptığım şeylerden biri de -belli bazı- kitapçıları dolaşmaktır. Orada, kitaplar arasında bulunmak adeta bir terapi gibi geliyor. Elbette bunun bazı sonuçları da olmuyor değil. Özellikle elimde kitaplarla kasaya doğru yürüyorsam...

Kitap konusunda İnternet'ten de alışveriş yapmadan olmuyor. Özellikle indirim oranlarından çok memnunum. Ayrıca alışveriş sitelerinin birçok özel hizmeti oluyor. Mesela bir yazarı arıyorsunuz ve birden o yazarın dağıtımda olan tüm kitaplarını ve hatta o yazarla ilişkili kitapları da görüyorsunuz.


Ancak İnternet'ten alışverişin bence büyük bir sorunu var: teslimat; yani hızlı teslimat. Siparişini verdiğim hatta bedelini de ödediğim kitapların hemen elimde olmasını istiyorum... ama olmuyor.

Biliyorum bu konu üzerinde zaman zaman çalışan siteler oluyor. Mesela "Türkiye'nin kütaphanesi" İdefix.com bir zamanlar, İstanbul'un bazı bölgeleri için, aynı gün teslim edeceğini duyuruyordu. Fakat bugün baktığımda öyle bir ilan görmedim. Zaten o bölgelerde de oturmuyordum.

Bir başka çözümü de son zamanlarda en keyifli alışverişleri yaptığım İnternet sitesi sunuyor: Hepsiburada.com. Ben belirtmeden temin edilmiş olan kitapları paketleyip, ek bir bedel istemeden kargoya teslim etmelerine bayılıyorum. Belki başka sitelerde de benzer uygulamalar vardır. Bilmiyorum...

Yine de kitap fuarı yaklaşırken yeni kitaplar almayı planlamıyorum; özellikle aklımda olmayan kitapları da satın aldığım İnternet'ten :) Ancak bir kitapçıda elimde kitaplarla kasaya doğru yürüyorsam, gerçekten planlanmamış bir şeyler olmuştur.

Hiç yorum yok: