10 Temmuz 2008

Güzel Görünümlü Tarla Tutkunu Köylüler

Televizyon muhabiri aynen böyle dedi: "Köylüler tarlalarının güzel görünmesi için..."

Televizyon ile radyo arasında çok büyük bir fark var. Bunu size anlatabilmenin en güzel yöntemi bir futbol karşılaşmasını aynı anda hem televizyondan hem de radyodan takip etmeniz olacaktır. Radyo spikeri maçı aktarabilmek için çok renkli bir anlatıma başvurmasına rağmen -günümüz Türkçe'si ile ne kadar olabiliyorsa- aynı mekanda bulunan televizyon spikeri pek yorulmaz.

Televizyon göstermek için vardır. Sözden daha çok görüntü ile işini yapar dedikten sonra acaba televizyonda sözün kalitesi önemli mi sorusu akla geliyor.

Dün bir haber kanalımızın Mersin'in Gülnar ilçesinde başlayan yangın sebebi ile -galiba Delikkaya köyünden- yapılan canlı bağlantı sırasında televizyon muhabirinin söyledikleri kafamın içinde girdi ve çıkmak bilmedi. Muhabirin yangının başlamasını anlatırken köylülerin anız yakmasının sebebi olarak tarlaların güzel görünmesi olduğunu bir çırpıda söyleyiverdi.

Bunu sadece söylemiş olmak için yaptı. Zaten televizyon göstermek için değil mi idi? Ne söylediğinin önemi var mı?

Anızların yakılması çok boyutlu bir mesele olarak Türkiye'nin bitmek bilmeyecek sorunlarından biri ama muhabirimiz farklı düşündüğünü canlı yayında ortaya koydu.

Televizyon göstermek içindir ve söz boş olsa da - yanlış olsa da olur? Acaba öyle mi?

Hiç yorum yok: