15 Nisan 2008

Açık Ders Malzemeleri (OpenCourseWare)

2001 yılında imiş. Sanki dün gibi, Massachusetts Institute of Technology ders malzemelerini internet üzerinden bütün topluma açtığı haberlerini okuyordum. Sonra İngiltere Açık Üniversitesi -yani bizim Açık Öğretim gibi- de bu kervana katılmış. Dünya birden -Çin, Japonya, Fransa, Hollanda, Hindistan, Vietnam ve Tayland- ders malzemelerini açık etmiş.

Bizde de niyetler belirlenmiş ve 2007 yılında Türkiye Bilimler Akademisi tarafından Açık Ders Malzemeleri Konsorsiyumu oluşturulmaya başlanmış. TÜBİTAK-ULAKBİM de altyapı ve hizmet desteği vermesi karara bağlanmış.

İşin bir başka ilginç yanı da Creative Commons lisansı altında yayınlanmakta olmasıdır. Ben dünyanın böyle bir şey yapıyor olmasını anlarım ama bizim üniversitelerimiz buna pek yanaşmaz diye düşünürdüm. Yanılmışım! Bizde de Creative Commons lisansı ile ders malzemeleri sunulacak imiş. Bu konuda Emre Bayamlıoğlu tarafından hazırlanan nota bir göz atın.

Şimdilik Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Yeni Nesil Eğitim Portalı ile başlamış ama yarın yani 16 Nisan 2008 itibari ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi, ODTÜ Açık Ders Malzemeleri Projesi ile resmen çalışmaya başlayacak.

Harika! Dünya değişiyor. Sadece bu olay bile geleceği farklı kılacaktır. Çok büyük bir niyet...

Hiç yorum yok: