11 Temmuz 2007

Değişim Rüzgarı

Son günlerde kişisel bir değişim rüzgarına kapıldım. Bunun ilk işareti olan gazete ve dergilerden uzak durmanın, bazı etkileri olacağını düşünmeden de edemiyorum. Daha önce televizyonu tamamen evimden çıkarmanın yanında, çok daha büyük bir değişim ve etki söz konusu olabileceğini görüyorum.

Özellikle de dergileri hayatımdan çıkarmanın etkisi önemli olacak gibi gözüküyor. Gazetelerin haber verme şeklinden ve içeriğinden haz etmediğimden pek dert etmesem bile dergilerin yerini ne dolduracak?

Bu sadece içerik ile ilgili bir mesele de değil. Aynı zamanda maddi olarak bir değişimden de bahsetmem gerekiyor. Yıllarca belli bir bedel ödeyerek, evime getirdiğim dergiler, aynı zamanda elle tuttuğum, haberin ve bilginin maddeye dönüşmüş şekli idi. Bu karar ile zihnimin beslenme şeklini de değiştiriyorum. Beynim bu değişimden nasıl etkilenecek?

Galiba sadece arşivi bahane ederek böyle bir davranış doğru olmayacak. Bunu ciddi olarak incelemeli ve doğru şekilde bu kararımı uygulamalıyım.

Kişisel bir problem haline gelen evde birikmiş olan eski gazete ve dergilerin durumu ile başlayan bu süreç, beni farklı şeyler yapma kararlılığı sağladı. Televizyondan sonra gazete ve derginin sunduklarını sadece internet ile doldurabileceğimi düşündürdü.

Bazı kesinleşmemiş fikirlerim olsa bile hala nasıl olabileceğini bilmiyorum.

Not: Televizyondan uzaklaşma kararımda, reklamlar arası izlediğim filmlerden zevk almaz olmam etkili olmuştu. Son hafta içinde, televizyonlu bir evde olmanın gafleti ile gece yarısından sonra bir film izleme gafletinde bulundum. Yıllar önce verdiğim kararın ne kadar da doğru olduğunu görmek iyi oldu. Ve bu boşta bulunma, ayrıca bir daha asla televizyonu test etmeme kararı almamı da sağladı.

Hiç yorum yok: