15 Haziran 2007

"Tanpınar'ın Şiir Dünyası"

Mehmet Kaplan "Tanpınar'ın Şiir Dünyası" isimli çalışmasında Ahmet Hamdi Tanpınar'ın şiirlerini anlatmış. Hocasını en iyi eserleri ile tanıyabileceğimizi, kişiliğinin çok önemli olmasına rağmen bir sanatçıyı tanımanın eserlerinden geçtiğini belirtmiş.

Büyük bir zevkle okuduğum yazarların başındadır, Tanpınar. Romanlarından Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nü ve hikayelerinden Yaz Yağmuru'nu daha çok severim. "Huzur" elbette çok önemli bir roman ama mesele keyif almak olunca Saatleri Ayarlama Enstitüsü benim için daha ağır basar.

Ancak Mehmet Kaplan'ın esere verdiğini değer kadar, bir sanatçının yaşadığı dönem, arkadaşlıkları, mektupları, verdiği dersler kısaca hayatının her anı ilgimi çekiyor, bilmek istiyorum.

Bu kitabın başında da "Tanpınar'ın Hatıra Defteri'nin Son Satırları" isimli bir bölüm var ki inanılmaz keyifli bir metin.

İşte birkaç kısa alıntı:
"Gariptir ki eserimi sathi okuyorlar ve her iki taraf da ona göre hüküm veriyor. Sağcılara göre ben angajmanlarım -Huzur ve Beş şehir- hilafında sola kayıyorum, solu tutuyorum. Solculara göre ise ezandan, Türk musikisinden , kendi tarihimizden bahsettiğim için ırkçıların değilse bile, sağcıların safındayım."
"Az iş yapmadım. Fakat yaptıklarım beni tatmin etmiyor."
"... Bir yığın tezatın adamıyım."
"...Daima, kadınımı sevdim."
Bence fırsatınız olursa -sadece bu bölüm için bile olsa- kitabı satın alın. Eğer bir yerde bu kitabı görürseniz, o an durun ve hatıra defterinden üç sayfayı hemen okuyun.

Kitap: Tanpınar'ın Şiir Dünyası, Mehmet Kaplan; Dergah Yayınları, İstanbul, (tarihsiz!).

Hiç yorum yok: