29 Haziran 2007

Etki Alanınızı Blogger ile Host Etmek

Önce Türkçesi ne olacak-olmalı gibi sözler ile başlamalı idim. Ancak burada söz konusu olan şirketin Google olması ve ücretsiz hizmet alacağımız sitenin Blogger olması bana "onların Türkçesi" kullanmayı daha açıklayıcı olabileceğini düşündürdü. Yoksa Etki Alanı yerine ben de nic.tr gibi Alan Adı derdim.

Hedef: Sahip olduğumuz www.alisaglam.com gibi bir Etki Alanını ücretsiz olarak Blogger ile bloğumuzu sunmak.

 1. alisaglam.com'u Blogger'a CNAME yönlendirmesini yapabilmek için kullanacağımız ücretsiz DNS hizmeti veren site zoneedit.com'dan başkası değil.
 2. Buradan bize yeterli olacak olan 5 "zone"luk ücretsiz bir hesap açmalıyız. Mailimize gelecek olan hesap bilgileri ile zoneedit.com'a giriş yaparak Etki Alanımızı bir "zone" olarak ekleriz.
 3. Etki Alanımızı eklediğimiz zaman, hemen farkedilecek olan mesele DNS adreslerinin zoneedit.com'a yönlendirilmiş olması gerektiğidir.
 4. DNS adresleri bizim Etki Alanımızı satın aldığımız şirket-site'den yapmamız gerekiyor. Ben Etki Alanlarını son zamanlarda yerli bir şirket olan turkticaret.net'den aldığımdan hemen DNS adresleri olan zoneedit.com'a yönlendiriyorum. [Bana yönlendirme için "nameserver"ları ns7.zoneedit.com ve ns8.zoneedit.com idi. Size farklı verebilir. Size verdiğini kaydetmelisiniz.]
 5. DNS yönlendirmesi yaptığımız zaman 12-48 saat gibi bir süre içinde değişiklikler olması gerektiği söylense de bazen anında aktif olduğuna şahit oldum.
 6. Blogger'dan da Ayarlar / Yayımlanıyor'dan da Özel Etki Alanı seçeneği ile Etki Alanımızı kaydedebiliriz. Buraya www olacak şekilde yazıyorum.
 7. Tekrar zoneedit'ten yapılması gereken birkaç düzenleme var. Bunların aktif olabilmesi için -tekrarlarsak- DNS'lerin düzgün şekilde zoneedit'in tanımlamış olduğu nameserver'lara geçmiş olması gerekli. Ve aşağıdaki gibi kendi sitenizi ekleyiniz.
 8. Etki Alanımızı zoneedit.com'a eklerken sadece alisaglam.com olarak ekledik. "www"lar yoktu. Şimdi burada Aliases eklerken www'ları ghs.google.com'a yönlendiriyoruz. Ben ayrıca tutmuş podcast ve harictengazel gibi iki ayri subdomain de tanımlamışım. Ve dikkat etmişseniz ayrıca da WebForwards olarak alisaglam.com'u da www.alisaglam.com'a WebForward yapmışım. Ve yine bütün Etki Alanına gelecek olan mailleri gmail hesabıma yönlendirmişim.
 9. Hepsi bu kadar. Çalışması lazım :)
 10. Çalışmıyorsa... Belki DNS adresleri aktif olmadı; bir süre daha beklemek lazım.
 11. Etki Alanını doğru şekilde yazdınız mı? :(


Umarım ki kafanızı çok karıştırmadım :)

Hiç yorum yok: