19 Haziran 2007

2007 Mevlana Yılı ve Bir İtiraf


UNESCO tarafından 2007 “Mevlâna Yılı” olarak ilan edildi. Bu sene doğal olarak da normalin üzerinde Mevlana ile ilgili gösteri, söyleşi, kitap ve programlar olacaktır.

Galiba İstanbul Büyük Şehir Belediyesi de bu sene gerçekleştireceği etkinliklere bir başlangıç olarak bu gece Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda “Rûmî Senfonik Gösteri”'yi BKM’nin prodüksiyonuyla sunuyor.
Yılmaz Erdoğan’ın anlatımıyla gerçekleşecek “Rûmî Senfonik Gösteri”nin projesini Orhan Şallıel, koreografisi ve danslarını ise Ziya Azazi hazırladı. Gösteride; senfoni orkestrası, tasavvuf sazları, polifonik koro, tasavvuf korosu, virtüözler ve dansçıların yanı sıra, hafızlar ve neyzenler de yer alıyor.
Bir süredir Mevlana konusunda mutlaka bir şeyler hazırlamalıyım desem de sadece Mine'nin bloğunda Mevlana için hazırladıklarına yorum yazmakla yetindim.

Oysa ki 2007'yi Mevlana'yı tanımak için bir fırsat bilerek bol bol okumalı, izlemeli ve yazmalıyım. Ve bir süre önce satın aldığım Akçağ tarafından basılmış [benim ki ciltsiz olandan] Mesnevi Şerhi'ni takip etmekte zorlanmış ve yarım bırakmıştım. Şu an neden böyle olduğunu düşündükçe de galiba Mevlana'yı anlamak için göstermem gereken çabayı yeterince ortaya koymamış olmamdı. Eğlence için okumaya başlamış sonra da çetin sorular karşıma çıkınca da bir kenara kaldırmıştım.

Benim için acı bir itiraf :( Böyle olmamalı... Mutlaka okumalıyım.

Mevlana için bir başlangıç: http://tr.wikipedia.org/wiki/Mevlana

Not: Yukarıdaki imaj Mine Yaman'dandı. Teşekkürlerimi sunarım.

Hiç yorum yok: